www.petrikiv-rn.dp.gov.ua
ГОЛОВНА СТОРІНКА МАПА САЙТУ ДОПОМОГА Середа, 3 червня 2020 року
Що нового на сайті ?

Архів публікацій
Петриківський район >> Петриківське Бюро правової допомоги інформує
27.04.2020 - Спадкування за законом
Версія для друку Написати листа
Доволі часто до Петриківського бюро правової допомоги звертаються громадяни з питанням спадкування за законом. Дане питання стосується майже кожної людини, тому в цій статті найматимуся відповісти на основні питання по прийняттю спадщини.

Коли настає спадкування за законом?

Якщо померлий не залишив заповіту, тобто заповіту не існує, або заповіт визнано недійсним, або відсутні умови, які зазначені у заповіті з умовою, або спадкоємці за заповітом не прийняли спадщину, або фізична особа розпорядилася лише частиною свого майна, в залишилася його частина, яку не охопив заповіт настає спадкування за законом.

Підстави спадкування за законом:

· споріднення;

· родинні відносини;

· шлюб;

· усиновлення;

· перебування на утриманні спадкодавця не менше 5 років до його смерті.
При спадкуванні за законом майно переходить до спадкоємців відповідно до встановленої черговості, тобто точно визначеного кола осіб, котрі спадкують одночасно.

Кожна наступна черга спадкоємців за законом одержує право на спадкування в разі відсутності спадкоємців попередньої черги. Можливі також ситуації коли спадкоємців усуненно від спадкування, неприйняття ними спадщини або відмови від її прийняття.

Черговість спадкування за законом:

В першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки

У другу чергу право на спадкування за законом мають рідні брати та сестри спадкодавця, його баба та дід як з боку батька, так і з боку матері

У третю чергу право на спадкування за законом мають рідні дядько та тітка спадкодавця

У четверту чергу право на спадкування за законом мають особи, які проживали зі спадкодавцем однією сім'єю не менш як 5 років до часу відкриття спадщини

У п'яту чергу спадкують інші родичі спадкодавця до шостого ступеня споріднення включно (двоюрідні внуки, двоюрідні племінники, двоюрідний дід та баба тощо). При цьому родичі ближчого ступеня споріднення усувають від права спадкування родичів більш далекого ступеня споріднення.

Ступінь споріднення визначається за числом народжень, що відділяють родича від спадкодавця, не рахуючи народження самого спадкодавця.

У п'яту чергу право на спадкування за законом одержують утриманці спадкодавця, які не були членами його сім'ї.

Утриманцем вважається неповнолітня або непрацездатна особа, яка не була членом сім'ї спадкодавця, але не менш як п'ять років одержувала від нього матеріальну допомогу, що була для неї єдиним або основним джерелом засобів до існування.

Строки прийняття спадщини:

Для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини. Спадкоємцю потрібно протягом цього часу звернутися з заявою про прийняття спадщини до нотаріуса. Якщо спадкоємець протягом цього строку, не подав відповідну заяву, він вважається таким, що не прийняв її.

Звернувшись з позовом до суду спадкоємець, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, може отримати додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.

Що означає неприйняття спадщини?

Також нерідко виникають ситуації, коли спадкоємець не приймає спадщину. Під неприйняттям спадщини слід розуміти неподання заяви про прийняття спадщини нотаріусу в установлений строк з часу відкриття спадщини за відсутності тих обставин, що свідчать про її прийняття фактично. Про відмову від прийняття спадщини спадкоємець подає відповідну заяву нотаріусу за місцем відкриття спадщини.

Фактичне прийняття спадщини:

Фактичне прийняття - це другий спосіб прийняття спадщини, який може замінювати собою подання заяви про прийняття спадщини. Так, видача свідоцтва про право на спадщину особам, які прийняли спадщину, тобто тим, які постійно проживали разом зі спадкодавцем ніяким строком не обмежена. Проте, спадкоємець який прийняв спадщину фактично обмежується строком у 6 місяців щодо відмови від неї

Якщо у Вас, виникають правові питання, які потребують відповідей, отримати їх безкоштовно можна в Петриківському бюро правової допомоги, яке знаходиться за адресою: смт Петриківка, пр. Петра Калнишевського, 69, каб. 214. Консультації за телефоном 0962193947.

Начальник бюро

Лариса Орел


Версія для друку Написати листа

Про цей сайт | Запитання | Адміністратор